Ustanowienie służebności
Zgodnie z kodeksem cywilnym, służebność to ograniczone prawo rzeczowe, które umożliwia innej uprawnionej do tego osobie korzystanie w określonym zakresie z cudzej nieruchomości. Do ustanowienia służebności wymagane jest oświadczenie właściciela nieruchomości w formie aktu notarialnego. W celu sporządzenia aktu wymagane jest wskazanie rodzaju służebności, która ma zostać ustanowiona, wskazanie czy służebność ta jest odpłatna (jeśli tak, to w jakiej kwocie), oraz czy służebność ustanowiona jest na czas określony bądź nieokreślony. Służebność można również nabyć drogą zasiedzenia, orzeczenia sądowego lub na podstawie decyzji administracyjnej.
Rodzaje służebności
W polskim prawie można wyróżnić trzy rodzaje służebności. Jest to:
- służebność gruntowa – najbardziej powszechna forma służebności. Dotyczy głównie sytuacji, gdy właściciel jednej nieruchomości chce uzyskać dostęp do swojej posesji przez teren sąsiedniej nieruchomości. Najczęściej jest to umożliwienie przejścia lub przejazdu przez nieruchomość,
- służebność osobista (na rzecz osoby fizycznej) – polega na przeniesieniu określonych uprawnień właściciela nieruchomości na rzecz konkretnej osoby fizycznej. Przykładem może być prawo do korzystania z cudzej nieruchomości w określonym zakresie. Służebność osobista najczęściej jest ustanawiana w umowie darowizny na rzecz darczyńcy,
- służebność przesyłu – polega na umożliwieniu przedsiębiorcy korzystania z jego urządzeń przesyłowych (elektrycznych, gazowych czy telekomunikacyjnych), które przebiegają przez cudzą nieruchomość.
Umowa służebności powinna zawierać precyzyjne postanowienia dotyczące zakresu służebności, sposobu korzystania z niej oraz ewentualnego odszkodowania za utracone korzyści wynikające z obciążenia nieruchomości służebnością. W celu omówienia szczegółów dotyczących ustanowienia służebności zachęcam do kontaktu z kancelarią notarialną.
Pobierz dokumenty: