Umowy spółek
Spółka handlowa jest jedną z dopuszczalnych form działalności gospodarczej i powstaje na skutek zawarcia umowy pomiędzy zainteresowanymi stronami. Poprzez podpisanie umowy strony te zobowiązują się do wniesienia wkładów finansowych, ale też np. do działania w określony sposób, aby osiągnąć wyznaczony cel spółki.
Umowa otwierająca działalność spółki handlowej zawierana jest w formie aktu notarialnego, a dotyczy to:
- spółek osobowych: komandytowych i komandytowo-akcyjnych,
- spółek kapitałowych: z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych.
Bez zachowania formy aktu notarialnego umowa spółki jest nieważna. Późniejszych zmian w umowie dokonuje się również w formie aktu notarialnego.
Koszty założenia spółki ponoszone u notariusza
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. notariusz pobiera opłatę za sporządzenie umowy spółki w formie aktu notarialnego w wysokości nie większej niż maksymalna wysokość taksy notarialnej określonej w tym rozporządzeniu. Opłatę należy uiścić również za każdy sporządzony przez notariusza wypis umowy spółki. Jest to dokument niezbędny do jej rejestracji w sądzie. W kancelarii notarialnej uiszcza się ponadto podatek od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku wynosi 0,5% wartości kapitału zakładowego pomniejszonego o naliczoną taksę notarialną brutto, opłatę sądową związaną z wpisaniem spółki do rejestru przedsiębiorców oraz opłatę za zamieszczenie ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Pobierz dokumenty