Co można przechowywać w ramach depozytu notarialnego?
Oprócz powszechnie znanych czynności notarialnych, takich jak m.in. zawieranie różnych umów, spisywanie testamentów czy protokołów, notariusz przyjmuje też na przechowanie rozmaite depozyty. Czym jest depozyt notarialny i kiedy warto z niego skorzystać?
Depozyt notarialny
Depozyt notarialny to rodzaj zabezpieczenia, które polega na przyjęciu na przechowanie pieniędzy lub innych rzeczy o określonej wartości. W ramach depozytu można przekazać notariuszowi m.in.:
- pieniądze (w walucie polskiej lub obcej),
- papiery wartościowe,
- dokumenty prywatne lub firmowe,
- dane na informatycznym nośniku danych, o którym mowa w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (np. CD, DVD czy Blue RAY).
Każde przyjęcie depozytu jest opatrzone stosownym protokołem sporządzonym przez notariusza, w którym wyznacza się nie tylko najważniejsze warunki, ale i termin odbioru przechowywanych rzeczy. Zarówno pieniądze, jak i dokumenty mogą być wydane wyłącznie osobie wymienionej w protokole lub jej prawnemu przedstawicielowi.
Depozyt notarialny objęty jest ustaloną indywidualnie taksą notarialną naliczaną za sporządzenie protokołu i okres przechowywania.
Kiedy warto skorzystać z depozytu notarialnego?
Oddanie środków finansowych czy ważnych dokumentów w depozyt u notariusza to jedno z najlepszych zabezpieczeń. W ten sposób można mieć pewność, że nie trafią one w niepowołane ręce. W naszej kancelarii notarialnej w Rzeszowie najczęściej ma to miejsce w przypadku środków finansowych czy papierów wartościowych, które mają związek z wykonywanymi czynnościami notarialnymi, np. przy nabyciu nieruchomości (a więc gdy dochodzi do obrotu bardzo dużymi sumami pieniędzy).
Notariusz może jednak odmówić przyjęcia depozytu notarialnego bez podawania przyczyny.